امروز در سایت گل مطلبی خواندم به عنوان شرافت، انتقام و جبر جغرافیایی که چندان به دلم نشست! شاید به خاطر اینکه به قول نویسنده آن مطلب من یک ایرانی عصبی و … هستم. قصد ندارم به نقد مطلب مذکور به پردازم فقط یکسری حقایق و نکات را ذکر می‌کنم و تاکید می‌کنم که اینها نظر من هست و قابل رد کردن. قضاوت با شما!

 1. اینکه بحرین ده سال پیش ما رو برد و باعث حذف ما شد به خودی خود باعث نمی‌شود که از این تیم کینه به دل بگیریم. در طول تاریخ فوتبال ایران تیم‌های زیادی ما را بردند و باعث حذف ما از جامهای مختلف شدند. مشخص است که ما از ایشان کینه‌ای به دل نداریم. اینکه بحرین به بازی کثیف و ناجوانمردانه شهره شهر است هم باعث کینه ما نیست! این یک مسئاله آسیایی می‌باشد. یاد و خاطره بازی پلی‌آف ازبکستان و بحرین بخیر! ما از بحرین به خاطر این کینه داریم که بعد از برد، بجای شادی عادی، شروع کرد چنان پایکوبی کرد که گویی قهرمان جهان شده است. نه، حتی برای این هم کینه نداریم، برای این از فوتبال بحرین متنفریم که با پرچم رقیب ما شروع به رقصیدن کردن. گویی مزدور عربستان بودند و به آن بالیدند. آن شب غرور یک کشور جریحه دار شد. آن شب از نوجوان ۱۰ ساله گریست تا پیرمردی ۷۰ ساله. پیرمدی که چند سال بعد نبود که ایران را در جام جهانی ببیند!
 2. فرض کنید که کشوری به ایران حمله کرده است! به میزان ۵۰ کیلومتر در مرزهای ایران را اشغال کند و طی حرکتی خودخوش از ادامه پیشروی خودداری کند! نظر شما چیست که برای نشان دادن شرافت ایرانی و برای “ندمیدن بر خاکستر دشمنی” آن ۵۰ کیلومتر را فراموش کنیم! غرور یک ملت را فراموش کنیم!
 3. چه کسی می‌تواند با اطمینان بگوید که بازی اندونزی و بحرین و این نتیجه ۱۰-۰ پاک بوده است. بعید می‌دانم نویسنده مطلب سایت گل حاضر باشد روی صداقت آن بازی به جان مادرش قسم بخورد! اگر ما قطر را با نتیجه ۲ بر ۱ می‌بردیم، بحرین به خاطر تفاضل گل ناحق صعود می‌کرد و تیم قطر در عین شایستگی حذف می‌شد. به نامردی حذف می‌شد! و مردم قطر بیش از مردم این غرورشان جریحه دار می‌شد! جناب سایت گل، آیا شرافت ایرانی اجازه می‌داد که ظالمی به ناحق، حق مظلومی را پایمال کند؟ آیا شرافت ایرانی اجازه می‌داد نوجوان ۱۰ ساله قطری و پیرمرد ۷۰ ساله قطری بگرید؟
 4. شرافت ایرانی به این نیست که هر تیمی را ببرد! زیرا بی شرفی ایران در باخت به هیچ تیمی نیست! شرافت ایران به شاد کردن دل مردم است. مگر نه اینکه مردم ایران از حذف بحرین شاد شدند؟ خب پس دست شما درد نکند که شریف‌ترین هستید. شرافت به زیرکی نیز هست! مگر نه اینکه اگر بحرین صعود می‌کرد این احتمال وجود داشت در مرحله بعد با ایران همگروه شود. کدام منطقی قبول می‌کرد دو بازی حساس، سخت و احساسی را برای ایران رقم بخورد در حالی که می‌شد به راحتی جای بحرین را با قطر عوض کرد. کم نبودند تیم‌هایی که به خاطر هدف والا گاهی یک بازی را واگذار کردند. یعنی ایشان بی‌شرفند؟
 5. مگر نه اینکه هر زمان که تیم ایران در منامه و یا جده بازی دارد، بحرینی‌ها برای ما و غرور ما سنگ تمام می‌گذارند. مگر آنها تمامش می‌کنند که ما با یک ۶ تایی تمامش کنیم. ما از این تیمها کینه به دل داریم، زیرا آنها با ما دشمن بوده، هستند و خواهند بود. فراموش نکنیم که دوره قبل کره جنوبی ما را حذف کرد اما هیچ کس از کره جنوبی کینه‌ای ندارد.
 6. جامعه ما عصبی هست! میدان اعدام را ساعت ۵ پر می‌کنند و … واقعا شرم‌آور است. اما گل چه ربطی به شقیقه دارد؟
 7. پیمان یوسفی اگر نماد سطح نازل تحلیل ما باشد، صد برابر دوست داشتنی تر از آن کس است که خود را تافته جدا بافته می‌داند. پیمان را دوست داریم زیرا حرف دل همه ما را زد، از نویسند مطلب شرافت، انتقام و جبر جغرافیایی خوشمان نمی‌آید زیرا خودش را خوب می‌داند و همه‌ی ما را بد.
16 دیدگاه در با افتخار از حذف بحرین و عربستان خوشحالم
 1. درود بر شرافتت. من هم مثل شما از مطلب نویسنده ی گل خیلی ناراحت شدم.

 2. اگه ده دفعه دیگه هم به این شکل بحرین رو حذف کنیم باز هم من لذت میبرم

 3. کاش این مطلب رو تو سایت گل میذاشتی

 4. دوست عزیز فراموش نکنید همین پیمان یوسفی با گزارش های احساسی و مغرزانه بین تیم های لیگ ایران و طرفدارانشون هم اختلاف درست می کنه

 5. مسلما کاری که بحرین ۱۰ سال پیش کرد کار کثیفی بود لایق همون بحرین هم بود اما چنین کاری لایق ایران نیست. اگر ما کاری شبیه کار اونا رو انجام بدیم اونوقت چه فرقی با اونا داریم؟؟؟ معلومه شما هم بدتون نمیومده ایران عمدا گل بخوره که اونطرف بحرین بالا نره. این کار به نظرتون جوانمردانه است که بحرین به بازی کثیف و ناجوانمردانه شهره شهر است؟ ۱۰ سال پیش غرور من هم جریحه دار شد اما چهارشنبه وقتی نتیجه بازی استرالیا عربستان رو دیدم هم غرورم جریحه دار شد

 6. من هم مطلب شما و هم مطلب سایت گل رو مطالعه کردم و شاید برای شما جالب باشه که بدونید به خاطر کامنتی که از شما اونجا بود (همونی که بعید میدونستید بزارنش) اینجا رو پیدا کردم…
  با بخشی از حرفهای شما و بخشی از مقاله گل موافقم. فکر میکنم هم شما و هم نویسنده گل هر دو پیاز داغ قضیه رو زیاد کردید. من به شخصه از حرفی که پیمان یوسفی زد خوشم نیومد! اگر ما به خاطر غرور لگدمال شدمون توسط بحرینی ها همچنان نسبت بهشون حساس هستیم، گزارشگر محبوب شما هم دقیقا همین کار رو انجام داد. به نوعی خودزنی! همه ما پشت پرده قضیه رو میدونستیم و بیشتر ما هم از حذف بحرین خوشحال بودیم ولی اون زیرکی که شما بیان کرده بودید همینجاها به کار میاد که آدم زیرک نمیاد همه مکنونات قلبیش رو جار بزنه! از نظر من کار پیمان یوسفی صددرصد اشتباه بود ولی با مقابله به مثل هایی مثل این کاملا موافقم. حتی با انگشت نگاری از تیم الاتفاق عربستان.
  برای شما هم آرزوی موفقیت دارم.

  • منظورم از بعید بودن، این بود که من اصل مطلب رو براشون فرستادم، که تو سایتشون بزارند، کامت که رو مطلبشون آزاده 🙂
   من نگفتم پیمان یوسفی گزارشگر من هست، من اون رو از تافته‌های جدا بافته بیشتر قبول دارم. اون نظرش رو گفت، من هم و شما هم، گل هم. این خودش خوبه

 7. خاک بر سر احمق و بی لیاقت و لمپن و دهاتیت کنم

  • باوجود اینکه انتشار کامنتهاى غیر مودبانه با سیاست هاىاین وبلاگ مغایرت داره، اما اینبار اینکار رو کردم که بتونم بگم:
   ١- دهاتى بودن بهتر از بى نزاکت بودنه
   ٢- احمق بودن بهتر از روشنفکر بى ادب بودنه
   ٣– قضاوت هم با مردمه

 8. من هم باهات موافقم. دمت گرم. تو فوتبال و ورزش خیلی وقت ها میشه تیمها بر اساس مصلحت فنی یا غیرفنی میبازند یا مساوی میکنند و این بحث ها درست نمیشه. حرفهای اون مقاله هم در مورد نابهنجاریهای اجتماعی درست هست ولی ربطی به این بازی بخصوص نداره.

 9. @Amir
  عرض کردم، من نظرم رو گفتم و لزومى نداره درست باشه.
  آره، وقتى بحرین پشت سر هم گل میزد، دلم به حال قطر( که خودش هم در بازى ناجوانمردانه صاحب سبک) سوخت و از گلى که ایران خورد خوشحال شدم:-)

 10. من فقط از صعود ایران خوشحال شدم. امیدوارم که گل مساوی رو عمدا نخورده باشیم.
  فکر می کنم هر کسی هم حق داره نظر خودشو بیان کنه ولو اینکه به نظر ما اون نظر اشتباه باشه. نویسنده گل هم نظر خودشو گفت. همین.

 11. یه منطقی هست تو فوتبال که میگه اگه داور یک اشتباه به نفع تیم A انجام بده و برای جبران اون، یه رای اشتباه به نفع تیم B اعلام کنه، اشتباهش پاک نمیشه، بلکه در واقع دو تا اشتباه کرده.در حالیکه به نظر خیلی ها “این به اون در” شده.
  به نظر من مهم اینه که تیم فوتبال وظیفه خودش رو درست انجام بده و با حداکثر توان جلوی همه حریفها بازی کنه. نه اینکه تصمیم بگیره کدوم تیم باید برنده بشه و کدوم بازنده. اگه بحرین با اندونزی تبانی کرده باشه، با تبانی ما، اون تبانی خنثی نمیشه، بلکه در اصل دو تا تبانی انجام شده.
  ۱- این مسئله تو زندگی عادی هم قابل بررسیه. اینکه کی مسئول تصمیم گیری در مورد اشتباه دیگران و اعمال مجازاته.
  ۲- انتظار نداشتم.

 12. با صالحی کاملن موافقم.


[بالا]

ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *