بعضی ها اعتقاد دارند که تاریخ تکرار می شود، بعضی ها هم اعتقاد دارند که از تاریخ باید درس گرفت. این وسط من هم اعتقاد دارم که از تاریخ باید درس گرفت تا دوره های بد تاریخی تکرار نشود. حالا اینکه چرا بعضی وقت ها دوره های بد تاریخی تکرار می شود دلایل مختلف دارد.  من از طریق همین بلاگ می خواهم یک نظریه ارائه دهم و از آنجا که ویژگی اصلی هر نظریه داشتن اسم است آن را “نظریه حاکمان تاریخدان و چاله های تاریخ خوار” می نامم.

نظریه حاکمان تاریخدان و چاله های تاریخ خوار: بر اساس این نظریه دو عامل دلیل اصلی تکرار دوره های بد تاریخی می باشد. یکم، حاکمان دوره های تکراری، تاریخ را بهتر از مردمان هم دوره ی خود مطالعه می کنند. دویم، بعضی دوره ها در یک حفره ی تاریخی می افتند و گم می شوند، یا حاکمان  آنها را در چاله می اندازند و گم و گور می کنند.

شاید ۶ قسمت اول سریال قهوه تلخ را دیده باشید، اگر هم ندیده اید، خوب ببینید، اما جون من کپی نکنید. از نظر اینجانب این سریال بر اساس نظریه حاکمان تاریخدان و چاله های تاریخ خوار ساخته شده است. من تصمیم گرفتم که در جهت اثبات این نظریه وزین و صد البته جهانی، از این پس، پس از انتشار هر سه قسمت از این مجموعه جملات و نکاتی که نشانه ای از نظریه اینجانب است را برای تامل بیشتر در این بلاگ می نویسم. البته سه قسمت اول را در جهت هماهنگی با سریال بیخیال می شویم.

فقط گفته باشم که من فقط هدفم اثبات نظریه و کمک به مهندسین تاریخ است و هیچ قصد دیگری ندارم، اما از انجا که ما در مملکتی با آزادی نزدیک به مطلق هستیم شما را در برداشت از این مطلب آزاد گذاشته ام، اما شما جنبه داشته و برداشت بد نکنید.

قسمت چهارم

 • زیرآب زنی درباریان جهت خراب کردن دیگران و بالا بردن خود.
 • اعتراف گیری از مستشارالملک و مقر آمدن وی.
 • زندانی: جهانگیر شاه پسر گوسفند چرون والی طهران بوده است.
 • وزیر اعظم: به همه بگویند الا حضرت مشغول سرکشی به رعیت است./ جناب سردار پیش مرگ: الکی دیگه/ وزیر اعظم: مثل همیشه، تا مبادا رعیت از بی صاحبی مملکت جفتک پراکنی کند.
 • اصولا زنان(عناصر پشت پرده) تصمیمات را اتخاذ می کنند و عناصر جلوی پرده به تصمیمات گردن می نهند.
 • همسر شاه: دله و لل و کاسه لیس و بادمجان دوره قاب چین به قدر کفایت در بارگاه موجود است.

قسمت پنج:

 • نی نی به لالای تجار  نهادن و هواشون رو داشتن و در مقابل دمار از روزگار رعیت در آوردن.
 • طوطی خانم: نوکری که از هیبت ارباب گریه نکند بدرد لای جرز دیوار می خورد.
 • همسر شاه: کلیه مقامات هم برای از بین بردن رقبا، دشمنان و همسران مقداری از آن را همراه دارند.
 • بخشیدن بخش از مملکت به مشتی باقلوا.

قسمت ششم:

 • تاریخ نگاری جناب گنجشگ خان دیلمی  در جهت شیربن  کامی دربار.
 • طوطی خانم: برو خدار شکر کن مرگ موشش برای بلاد چین بود.
 • زندانی: کدوم دامادی رو دیدید که بتونه در مقابل مادر زن مقاومت کند.( ابن هم قسمت اجتماعیش بود)

مطالب مرتبط

جون من کپی نکنید.

4 دیدگاه در حاکمان تاریخدان و چاله های تاریخ خوار
 1. جناب مهندس
  با توجه به این نظریه جالب بفرمایید که در این دوره ما “حاکمان تاریخدان” داریم یا در حفره و چاله تاریخ خواری قرار گرفته ایم. البته ممکن است یک گنجشک خان دیگری پیدا شود تاریخ را آنگونه روایت کند که باب میل حاکمان باشد یا شاید بعدها از صفحه تاریخ پاکمان کنند.

  • هر چند قرا شد من نظری ندهم اما شما بگویید که نظر ما بر این اشت که دوره ما حاکمان تاریخدان زیاد دارد. و گاهی از سر بازیگوشی تاریخ را در چاله می اندازند. کنجشک خانهایشان هم حال و هم گذشته رو آنگونه که می خواهند تحریر می کنند. حال بروید کیفش را ببرید

 2. حاکمان تاریخدان و چاله های تاریخ خوار -قسمت دو « مترسک باد می آید مهر ۱۶, ۱۳۸۹ در ۱۱:۲۹ بعد از ظهر پاسخ دادن

  […] تاریخ خوار و تاثیر آن در سریال قهوه تلخ برآنیم که چون قسمت اول اثبات این نظریه جملات و صحنه های قابل تامل در این سریال […]

 3. حاکمان تاریخدان و چاله های تاریخ خوار -قسمت دو « مترسک باد می آید مهر ۱۶, ۱۳۸۹ در ۱۱:۳۰ بعد از ظهر پاسخ دادن

  […] تاریخ خوار و تاثیر آن در سریال قهوه تلخ برآنیم که چون قسمت اول اثبات این نظریه جملات و صحنه های قابل تامل در ۳ قسمت سوم […]


[بالا]

ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *