“دستمال کاغذی دارم، دستمالهای فال دار. دونه ای پونصد تومن، همین هفتا مونده، کسی هست که یک دستمال از من بخره؟”

یاد صحبت های آن مقام مسئول سازمان حج و زیارت افتادم که با غرور می گفت که این سازمان قصد دارد که در دوره ۶ ماه حج عمره بیش از ۸۰۰۰۰۰ نفر را از ایران اعزام کند. وقتی این را شنیدم یادم افتاد که برای حج تمتع هم بیش از ۱۴۰۰۰۰ نفر امسال از ایران عازم عربستان شدند. با یک حساب خوشبینانه شاید هم ساده لوحانه اگر بگوییم هر نفر برای حج واجب ۱۰۰۰۰۰۰ تومان و برای حج غیر واجب ۵۰۰۰۰۰ تومان هزینه می کند، روی هم در هر سال ۵۴۰۰۰۰۰۰۰۰۰۰ (پانصد و چهل میلیارد) تومان برای حج در ایران هزینه می شود.

“دستمال کاغذی دارم، دستمالهای فال دار. دونه ای پونصد تومن، همین چهارتا مونده، کسی هست که یک دستمال از من بخره؟”

ساعت ۱۱ شب بود و دختر همچنان در واگنهای مترو در حال فروش دستمال بود. شاید اگر فقط از آن ۵۴۰۰۰۰۰۰۰۰۰۰ تومان، کسی بهش ۱۰۰۰ تومان می داد اون الان مجبور نبود با صدای سرشار از خستگی فریاد بزند:”دستمال کاغذی دارم، دستمالهای فال دار. دونه ای پونصد تومن، همین دوتا مونده، کسی هست که یک دستمال از من بخره؟”

مرام این دختر از خیلی از حاجی ها بیشتر بود! چون وقتی آخرین دستمال رو فروخت، پولش رو به نابینایی داد که داشت تو واگنها راه می رفت و ساز می زد. ۵۰۰ تومان به نابینا داد و از واگن پیاده شد و من ازش دور شدم بدون اینکه دستمالی خریده باشم!

ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *