در کتاب درسی تعلیمات دینی یکی از سالهای تحصیلی درسی داشتیم به عنوان “مسخره گر سخت کیفر می شود”. یادم هست در این درس چنان مسخره گر تقبیح شده بود و چنان به عذاب الهی بشارت داده شده بودند، که من که شاید از روی کم خردی گاهی دیگران را مسخره می کردم متحول شده و توبه کردم. آنقدر این درس روی من تاثیر داشت که من عنوانش را هنوز فراموش نکردم. اما فکر می کنم باید در این مورد کمی در کتب درسی تجدید نظر شود.

در چند سال اخیر سیاستی در صدا و سیمای کشور باب شده است که در آن از مسخره نمودن فلان رئیس جمهور به دلیل اینکه به یک زن گفته است که ” شما بهتر است شوهر نکنید” گرفته تا مسخره نمودن فلان وزیر امور خارجه که در کنفرانس خبریش طپق زده دریغ نمی کنند. گاهی هم برنامه های طنز که نه هجو بر روی آنتن می رود شامل تصاویر سران کشورهای غرب و شرق به غیر از کشورهای آمریکای لاتین که بر آنها صداهایی گذاشته شده تا این افراد را احمق و نالایق معرفی کنند. مسخره نمودن سیاستمدارن داخلی که در خلاف جهت حرکت دولت حرکت می کنند که هیچ، آن به قدر زیاد یافت می شود. تازگیها هم پیشرفت نموده و به غیر از سیاستمداران مربی فوتبال و سرباز را هم مورد عنایت قرار می دهند. فردا، پس فردا هم نوبت به مردم عادی آن کشورها می رسد.

حال آن نوجوان ۱۰ ساله که مخاطب این رسانه ملی می باشد آیا به این نتیجه نمی رسد مسخره کردن کار بدی نیست، زیرا در کانالهای ماهواره ای که مامان و بابا او را از آنها منع می کنند و او از روی کنجکاوی آن را مشاهده می کنم نه کسی را مخسره می کنند، نه به کسی فحش می دهند. اما در شبکه های خودمان! جدا از اینها دولتمردان ما هم در این چند سال اخیر در این امر پیش قدم بوده و جامعه را هدایت می کنند که چه روشی بهتر است.

امیدوارم که این درس از کتب درسی حذف شده باشد نا نوجوان ما علاوه بر بد اخلاقی به تعارض اجتماعی هم دچار نشود.

1 پاسخ به مسخره گر سخت کیفر نمی شود
  1. واعظان کاین جلوه در محراب و منبر می کنند چون به خلوت می روند آن کار دیگر می کنند
    مشکلی دارم ز دانشمند مجلس بازپرس توبه فرمایان چرا خود توبه کمتر می کنند
    گوییا باور نمی دارند روز داوری کاین همه قلب و دغل در کار داور می کنند


[بالا]

ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *