چند روز پیش در یک برنامه تلوزیونی، مجری مربوطه، به بهانه ناکامی اخیر تیم ملی کشتی فرنگی، یک مصاحبه تلفنی با احد پازاج، سرمربی تیم ملی، داشت که نقل به مضمون این موارد بیان شد.
مجری: شما علت این عدم نتیجه‌گیری را چه می‌دانید؟
پازاج: بضاعت تیم همین بود و نباید انتظار زیادی از این تیم داشت. کشتی‌گیران ما در طی مسابقات اشتباهاتی داشتند که باعث شد این نتیجه حاصل شود.
مجری: اما بعضی از کارشناسان اعتقاد دارند که یک علت مهم در کسب این نتیجه نامناسب هدایت نامناسب کادر فنی تیم بوده است.
پازاج: من هم قبول دارم که همکاران من در این مورد خوب عمل نکردند و اشتباهاتی داشتند.
نکات مهمی در جملات فوق مستتر است که باید فدراسیون کشتی به آنها توجه نماید. عدم توجه به آنها می‌تواند مانع نتیجه‌گیری کشتی فرنگی در المپیک ۲۰۱۶ شود.
۱- حتی اگر نادیده بگیریم که کشتی فرنگی در المپیک گذشته با سه طلا قهرمان شد و در مسابقات جهانی قبلی برای اولین بار قهرمان جهان شد و فرض کنیم که بضاعت این تیم همین است، جناب پازاج با بیان این جملات اعلام نمودند، به تیمی که در اختیار داشتند، بی اعتقاد هستند. با این رویکرد چگونه ممکن است بتوانند در مسابقات بعدی انگیزه کافی در بازیکنان برای برنده شدن بوجود آورند. چگونه می‌توانند از آنها بخواهید که برنده شوند وقتی خود ایشان به برنده شدن آنها اعتقاد ندارند.
البته به نظر نویسنده، ایشان بیش از هرکس دیگری به این تیم اعتقاد دارند، فقط در مسابقات اخیر اشتباهاتی در انتخاب تیم و هدایت آنها داشتند و متاسفانه چون هنوز آنقدر بزرگ نشده‌اند که اشتباهات خود را بپذیرند، تلاش کردند برای ناکامی اخیر مقصری غیر از خود پیدا کنند.
۲- جناب پازاج همه کادر فنی را در انجام وظایف خود مقصر دانستند بدون اینکه اشاره کنند که خود ایشان هم شاید اشتباهاتی داشته باشند. چگونه ممکن است همکاران ایشان در کادر فنی با انگیزه‌ کافی با ایشان ادامه همکاری دهند؟ چگونه ممکن است فرد جدیدی حاضر باشد با جناب پازاج همکاری نماید و نگران آن نباشید که روزی مجبور شود تاوان اشتباهات ایشان را بدهد.
۳- آقای پازاج در این مصاحبه‌ نشان دادند که برای همکاری قابل اعتماد نیستند، نه به عنوان مربی و نه به عنوان همکار. کسی که به راحتی علل ناکامی را دیگران می‌داند حتما در صورت موفقیت ، فقط خود را دلیل آن می‌داند.
بهتر است از همین امروز، فدراسیون کشتی به دنبال گزینه‌ای برای سرمربی‌گری تیم ملی کشتی فرنگی باشد که علاوه بر توانایی‌های فنی و مدیریتی توانایی پاسخگویی در قبال شکستها را داشته باشد.

ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *